چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394  05:05 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: ساهان +

 جهت اخذ درجه کارشناسی
عنوان کامل: Power former جدیدترین ژنراتور سنکرون و شبیه سازی جریان های فالت
دسته: مهندسی برق- شبکه های انتقال و توزیع
فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 100
________________________________________________________
بخشی از مقدمه:
Pf  جدید ترین ماشین سنكرون فشار قوی است كه بدون نیاز به كلید ژنراتور  (Generator C.B) ، ترانسفورماتور افزاینده و تجهیزات جانبی آن ، توان الكتریكی را مستقیماٌ به شبكه انتقال ، تحویل  می دهد . Pf یك ژنراتور AC سه فاز با یك روتور معمولی است . تفاوت قابل مقایسه آن با ژنراتور های معمولی در طرز قرار گرفتن سیم پیچ های استاتور می باشد ایده جدید بكار گرفته شده ، استفاده از كابل به عنوان سیم پیچ استاتور می باشد . تولید توان در سطوح مختلف ولتاژهای شبكه انتقال ، توسط این ماشین ، مدیون پیشرفت در فناوری و ساخت كابلهایی می باشد كه جایگزین شینه بندی در استاتور ژنراتورهای متعارف شده است . 
Pf  بعنوان مولد در ژنراتورهای آبی ( هیدروژنراتورها ) و همچنین نیروگاههای حرارتی  ( توربوژنراتورها ) می تواند مورد استفاده قرار گیرد . در شكل (1) برش عرضی یك توربو پاورفورمر نشان داده شده است . 
Pf در مقایسه با ژنراتورهای معمولی در ولتاژ بالا و جریان پایین كار می كند به عبارت دیگر اساس كار پاورفورمر بر مبنای افزایش ولتاژ و كاهش جریان می باشد . 
ماكزیمم ولتاژ خروجی این ژنراتور با تكنولوژی كابل محدود می گردد كه در حال حاضر با توجه به تكنولوژی بالای ساخت كابلها ، می توان ولتاژ آنرا تا سطح KV400 طراحی نمود . هادی استفاده شده در Pf بصورت دوار است در حالیكه در ژنراتورهای معمولی این هادی بصورت مستطیلی می باشد . در نتیجه میدان الكتریكی در Pf یكنواخت تر خواهد بود . ابعاد سیم پیچ بر اساس ولتاژ سیستم و ماكزیمم قدرت ژنراتور تعیین می گردد. در Pf لایه خارجی كابل در تمام طول كابل زمین می گردد . این امر موجب می شود كه میدان الكتریكی در طول كابل محدود گردد و دیگر مانند ژنراتورهای معمولی ، نیاز به كنترل میدان در ناحیه انتهایی سیم پیچ نباشد . مزایای زمین كردن كابل سیم پیچ استاتور،این است كه دیگر خطر كرنا  یا تخلیه جزئی  در هیچ ناحیه ای از سیم پیچ وجود ندارد و همچنین ایمنی افراد بهره بردار و یا تعمیر كار افزایش می یابد. سر بندیها و اتصالات معمولاً در فضای خالی مورد دسترس در محل انجام می گیرد. بنابراین محل این اتصالات در یك نیروگاه نسبت به نیروگاه دیگر متفاوت  می باشد. اما در هر حال این اتصالات در خارج از هسته استاتور می باشد. برای مثال اتصالات و سربندی ها ممكن است زیر ژنراتور و یا خارج از قاب استاتور انجام گیرد. بدین ترتیب اتصالات و سر بندی ها ، مشكلات ناشی از ارتعاشات و لرزشهای بوجود آمده در ماشینهای معمولی را نخواهند داشت.
تفاوت مهم پاورفورمر و ژنراتور های معمولی این است كه پاورفورمر می تواند مستقیماً به شبكه قدرت متصل شود . این طراحی باعث حذف مدار بریكر ژنراتور، شین جریان بالا و ترانسفورماتور افزاینده نیروگاه می شود چرا كه پاورفورمر عمل ژنراتور و ترانسفورماتور افزاینده را با هم در خود دارد (شكل (2) را ببینید).
   


نظرات()  
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

کیف آلوما والت

خرید کیف پول آلوما والت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات